top of page

HISTORIE TRŽNICE

1951.jpg

Příběh budovy městské tržnice na Zelném trhu se začal psát v březnu 1941, kdy došlo postupně ke demolici tří obytných domů. Vzniklá proluka zela prázdnotou až do konce čtyřicátých let, kdy zde začala výstavba Domu potravin. Architekti Vilém Zavřel, Emil Hruška a Ivan Ráž budovu navrhli v pozdně funkcionalistickém stylu. Budova byla uvedena do provozu v lednu 1951.

1951

1990.jpg

Rekonstrukce v 90. letech budově spíše uškodila. Jak se později ukázalo, necitlivé stavební zásahy narušily statiku domu. Uzavřením a rozparcelováním přízemí došlo k zneprůchodnění pasáže mezi Zelným trhem a Radničním náměstím.

90. LÉTA

2015.jpg

Architekt Michal Palaščák – autor projektu současné rekonstrukce – se budově městské tržnice snažil navrátit její původní vzdušnost a začlenit dům co nejfunkčněji zpět do organismu historického centra Brna. Díky jeho návrhu je přízemní pasáž opět průchozí a chodci si tak mohou zkrátit cestu ze Zelného trhu například na Dominikánské náměstí a dále do některého z parkovacích domů přes piazettu Staré radnice. Rekonstrukcí získala budova veřejně přístupnou vyhlídkovou terasu, ze které mají návštěvníci Zelný trh a historické centrum Brna jako na dlani.

NOVÝ ZAČÁTEK

2017.jpg

Nová historie Domu potravin se začala psát 17. července 2017, kdy představitelé městské části Brno-střed a provozovatel Tržnice Brno slavnostně zahájili její provoz. Její další kapitoly společně napíšou prodejci a zákazníci.

TRŽNICE BRNO

bottom of page